Domy Dziennego Pobytu

Na terenie miasta Kędzierzyna-Koźla prężnie funkcjonuje, kilka Domów Dziennego Pobytu. Każdy z nich znajduje się na innym osiedlu miasta i każdy z nich indywidualnie podchodzi do swoich podopiecznych. Celem działalności Domów Dziennego Pobytu jest przeciwdziałanie izolacji i marginalizacji osób starszych oraz aktywizacja poprzez różne formy terapii zajęciowych.
Dom Dziennego Pobytu Nr 1 "Pod Brzozą"
Adres: |
Godziny pracy: |
Dom Dziennego Pobytu nr 1 "Pod Brzozą" powstał 3 listopada 1980 roku jako pierwszy tego typu ośrodek wsparcia na terenie województwa opolskiego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dostrzegając problem starzejącego się społeczeństwa wyszedł na przeciw oczekiwaniom i przyczynił się do podniesienia jakości życia ludzi starszych. Głównym celem powstania placówki było stworzenie bezpiecznego i przyjaznego miejsca do przebywania osób starszych z terenu miasta.
Dom Dziennego Pobytu jest formą pomocy skierowaną przede wszystkim do osób starszych i niepełnosprawnych wspomagając je w prawidłowym funkcjonowaniu w ich środowisku lokalnym. W domu nawiązują się nowe znajomości i przyjaźnie. Dom Dziennego Pobytu nr 1 oferuje możliwość skorzystania z odpłatnych obiadów oraz nieodpłatnego uczestnictwa w organizowanych zajęciach o charakterze kulturalnym, oświatowo-edukacyjnym, rekreacyjnym, kulinarnym oraz rehabilitacyjnym i turystycznym.
https://m.facebook.com/people/Dom-Dziennego-Pobytu-Nr-1-Pod-Brzoz%C4%85-w-Kedzierzynie-Ko%C5%BAlu/100070723274826/
Dom Dziennego Pobytu Nr 2 "Magnolia"
Adres: |
Godziny pracy: |
Dom Dziennego Pobytu Nr 2 Magnolia jest ośrodkiem wsparcia działającym w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. Ośrodek wsparcia świadczy pomoc w zakresie: terapii zajęciowej, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, zdrowotnej i edukacyjnej, a także w zakresie żywienia.
Z pomocy półstacjonarnej placówki korzystają osoby starsze i niepełnosprawne, które chcą kreatywnie spędzić wolny czas, rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać nowe umiejętności i nawiązywać kontakty.
Dom Dziennego Pobytu Nr 2 Magnolia rozpoczął swoją działalność 29 listopada 1991 roku, w budynku byłego żłobka. W ośrodku wsparcia prowadzone są różne formy aktywizacji. Placówka swoim działaniem umożliwia rozwijanie zainteresowań podopiecznych, wychodząc poza ośrodek organizuje przedsięwzięcia o zasięgu ponadlokalnym. W placówce również mieści się siedziba Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, oddział Koźle.
Dom Dziennego Pobytu nr 2 oferuje możliwość skorzystania z odpłatnych obiadów.
https://m.facebook.com/people/Dom-Dziennego-Pobytu-nr-2-Magnolia-w-K%C4%99dzierzynie-Ko%C5%BAlu/100063007250665/
Dom Dziennego Pobytu Nr 3 "Radość"
Adres: |
Godziny pracy: |
Dom Dziennego Pobytu Nr 3 „Radość” jest ośrodkiem wsparcia funkcjonującym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. Rozpoczął swoją działalność w grudniu 1992 roku.
Ośrodek wsparcia świadczy pomoc w zakresie: terapii zajęciowej, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, zdrowotnej i edukacyjnej a także w zakresie żywienia. Prowadzone są różne formy aktywizacji podopiecznych m.in. terapia zajęciowa. Organizowane są zajęcia terapeutyczne poprzez sztukę, zabawę oraz terapie.
Dom Dziennego Pobytu Nr 3 "Radość" jest ośrodkiem, który istnieje dla seniorów i współdziała z seniorami z terenu miasta Kędzierzyna-Koźla.
Głównym celem placówki jest przeciwdziałanie zmęczeniu i znużeniu dnia codziennego.
Od lutego 2017 roku w ramach domu został uruchomiony Ośrodek Wsparcia Dziennego dla osób z zespołem otępiennym (OWD) funkcjonujący w ramach Domu Dziennego Pobytu Nr 3 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, przeznaczony jest dla osób z zespołem otępiennym w tym z chorobą Alzheimera, które mogą przy doraźnym wsparciu samodzielnie funkcjonować. Placówka ma pomóc zarówno podopiecznym, jak też ich opiekunom, którzy ze względu na ogromny trud, ponoszony w dzień i w nocy pragną, aby bliska osoba pozostawała z nimi jak najdłużej w rodzinie. Ośrodek Wsparcia jest najdogodniejszą formą wsparcia fizycznego i psychicznego dla opiekunów. Jest przeznaczony dla osób, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymagają usług świadczonych przez jednostkę całodobowej opieki. Dom Dziennego Pobytu nr 3 oferuje możliwość skorzystania z odpłatnych obiadów.
Dom Dziennego Pobytu Nr 4 "Wrzos"
Adres: |
Godziny pracy: |
Dom Dziennego Pobytu Nr 4 "Wrzos" jest ośrodkiem wsparcia, działającym w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie–Koźlu. "Wrzos" swoją działalność rozpoczął w listopadzie 1998 roku. Placówka zlokalizowana jest na osiedlu Piastów.
Z usług placówki korzystają seniorzy i osoby niepełnosprawne mieszkające na terenie miasta Kędzierzyna-Koźla.
Celem Domu Dziennego Pobytu jest niesienie pomocy osobom i rodzinom, które ze względu na wiek, niepełnosprawność lub trudną sytuację życiową nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Podopieczni korzystają z odpłatnego wyżywienia oraz bezpłatnych zajęć, mających na celu zaspakajanie potrzeb wyższego i niższego rzędu. Zajęcia są zróżnicowane i dostosowane do potrzeb beneficjentów – obejmują zarówno sferę aktywności fizycznej jak i uwzględniają potrzeby kulturalne i towarzyskie.
W ramach organizacji czasu wolnego dla osób korzystających z usług placówki zatrudniony jest terapeuta zajęciowy, który dba o domową atmosferę wśród podopiecznych oraz o różnorodność przeprowadzanych zajęć. Ponadto w ramach proponowanej terapii odbywają się zajęcia manualne i plastyczne, które mają na celu rozwijanie zdolności twórczych oraz poprawianie sprawności manualnej uczestników. Seniorzy uczestniczą w zajęciach muzycznych, w ramach których śpiewają i uczą się rytmiki, odbywają się zajęcia integracyjne w postaci gier i quizów, które są też formą treningów pamięci.
Dom Dziennego Pobytu nr 4 oferuje możliwość skorzystania z odpłatnych obiadów.
https://pl-pl.facebook.com/people/Dom-Dziennego-Pobytu-nr-4-Wrzos-w-K%C4%99dzierzynie-Ko%C5%BAlu/61550943064633/
Dom Dziennego Pobytu nr 5 „Nasz Dom”
Adres: |
Godziny pracy: |
Dom Dziennego Pobytu Nr 5 "Nasz Dom" jest ośrodkiem wsparcia, który funkcjonuje w ramach struktur organizacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. Swoją działalność rozpoczął w listopadzie 2003 roku.
Ośrodek jest przede wszystkim wspólnotą seniorów i osób niepełnosprawnych korzystających z odpłatnego wyżywienia oraz z nieodpłatnych zajęć aktywizujących. Celem działania jest zaspakajanie potrzeb psychicznych niższego i wyższego rzędu, w tym potrzeb poznawczych, kulturalnych, towarzyskich i innych.
W działania domu wpisane jest m.in. wspólne obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia oraz Świąt Wielkanocnych. Urządzają także uroczystości o charakterze świeckim, takie jak : Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dni Seniora i Andrzejki.
Dom Dziennego Pobytu nr 5 "Nasz Dom” ze swoją ofertą profesjonalnych zajęć aktywizujących seniorów zapobiega poczuciu osamotnienia, stanowi profilaktykę depresji, jest ośrodkiem wsparcia, w którym można uzyskać pomoc w postaci pracy socjalnej, gdzie można dystansować się od problemów i trudności dnia codziennego. To atrakcyjne miejsce spotkań osób w jesieni życia.
Dom Dziennego Pobytu nr 5 oferuje możliwość skorzystania z odpłatnych obiadów.
https://m.facebook.com/people/Dom-Dziennego-Pobytu-Nr-5-Nasz-Dom-w-K%C4%99dzierzynie-Ko%C5%BAlu/100064252316884/
Mieszkania treningowe i wspomagane
Adres: |
Godziny pracy: |
Mieszkanie treningowe i wspomagane kiedyś „chronione” to forma pomocy mieszkaniowej, w ramach której zapewnia się warunki do samodzielnego funkcjonowania w środowisku i w integracji ze środowiskiem lokalnym oraz nadzór i wsparcie wykwalifikowanego personelu.
Na Mieszkania treningowe i wspomagane – działające w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej –składa się 47 lokali mieszkalnych, z czego 42 to mieszkania jednopokojowe, zaś 5 to mieszkania dwupokojowe. Mieszkania zlokalizowane są w budynku przy ul. Waryńskiego 1-3. Każde mieszkanie ma aneks kuchenny i łazienkę oraz jest w pełni dostosowane do potrzeb osób
niepełnosprawnych. W ramach działalności mieszkań prowadzone są liczne
działania o charakterze aktywizacyjnym i organizacji czasu wolnego. Budynek dysponuje świetlicą, w której organizowane są liczne imprezy okolicznościowe,
w tym obchody Dnia Kobiet, przyjęcia urodzinowe mieszkańców, zabawy, spotkania opłatkowe, a także przyjęcia świąteczne.
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej z 28 lipca 2023 roku zakłada odstąpienie od formuły i terminologii „mieszkania chronionego”, przeznaczonego
w szczególności dla osób niepełnosprawnych, na rzecz „mieszkania treningowego” i „wspomaganego” jako dwóch różnych form wsparcia dla osoby pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność, chorobę, potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług całodobowej opieki.